Llanelli Bowling Club

Founded 1906

Llanelli Bowling Club

League and Private Greens Lawn Bowling

Patron:

The Mayor, Llanelli Town Council

BE A MARKER TO HELP US

CLUB COMPETITIONS DRAW

COVID-19 - THREE WOOD SINGLES

AUGUST - SEPTEMBER ROUND ROBIN

COMPETITION RULES

click on arrow to view

GROUP A

1 - David Jones

2 - Jo Millgate

3 - Peter Boyling

4 - Withdrawn

5 - Carol Discombe

6 - Steve Edwards

7 - Alan Thomas

8 - David Bennett

10 am to 11.30 am

GROUP B

1 - Bob Murawski

2 - John Ivison

3 - Jeff Griffiths

4 - Alan Bowen

5 - Anthony Bowen

6 - Len Pewsey

7 - Withdrawn

8 - Jan Lovegrove

12 pm to 1.30 pm

GROUP C

1 - Mal Griffiths

2 - Tony Banton

3 - Martyn Roberts

4 - Sandra Bennett

5 - Ray Griffiths

6 - Brian Lewis

7 - Byron Wilkins

8 - Bethan Bonnell

2 pm to 3.30 pm

4 pm to 5.30 pm

GROUP D

1 - Brian Richards

2 - Peter Dunkley

3 - Jeremy Hockridge

4 - Clive Emanuel

5 - Withdrawn

6 - John Discombe

7 - Barbara Griffiths


6 pm to 7.30 pm

Rink No

1

2

3

1

2

3

1

2

3

1

2

3

1

2

3

12 Aug

A8 v A7

A1 v A2

A6 v A3

B1 v B2

B4 v B5

B6 v B3

C8 v C7

C1 v C2

C4 v C5

C6 v C3

D1 v D6

D7 v D3

D2 v D4

17 Aug

B2 v B8

B6 v B4

B3 v B1

C2 v C8

C5 v C7

C6 v C4

C3 v C1

D6 v D3

D2 v D7

A2 v A8

A5 v A7

A3 v A1

19 Aug

C8 v C5

C1 v C4

C2 v C3

C7 v C6

D4 v D6

D1 v D3

A8 v A5

A2 v A3

A7 v A6

B8 v B5

B1 v B4

B2 v B3

24 Aug

D2 v D3

D1 v D4

A3 v A8

A6 v A5

A1 v A7

B4 v B2

B3 v B8

B6 v B5

C4 v C2

C3 v C8

C6 v C5

C1 v C7

26 Aug

A8 v A6

A5 v A1

A2 v A7

B8 v B6

B3 v B4

B5 v B1

C8 v C6

C3 v C4

C5 v C1

C2 v C7

D2 v D1

D7 v D6

31 Aug

B1 v B6

B4 v B8

B2 v B5

C1 v C6

C4 v C8

C7 v C3

C2 v C5

D4 v D3

D1 v D7

A1 v A6

A7 v A3

A2 v A5

02 Sep

C4 v C7

C8 v C1

C6 v C2

C3 v C5

D6 v D2

D4 v D7

A8 v A1

A6 v A2

A3 v A5

B8 v B1

B6 v B2

B3 v B5

09 Sep


AW v BRU

BW v ARU

CW v DRU

DW v CRU

16 Sep


QF1 v QF2

QF3 v QF4

Final

GROUP STANDINGS

as of 1300hrs 4th September

GROUP A

Player

Played

Won

Drawn

Lost

Points

Shots

A. Thomas

6

5

0

1

10

38

D. Bennett

6

5

0

1

10

33

S. Edwards

6

4

0

2

8

32

D. Jones

6

2

1

1

5

-8

C. Discombe

5

2

0

3

4

-1

J. Millgate

6

1

1

4

3

-29

P. Boyling

5

0

0

5

0

-65

GROUP C

GROUP B

Player

Played

Won

Drawn

Lost

Points

Shots

R. Murawski

6

6

0

0

12

73

A.G. Bowen

6

5

0

1

10

53

J.A. Bowen

5

3

0

2

6

28

J. Griffiths

5

3

0

2

6

13

J. Lovegrove

6

2

0

4

4

-45

L. Pewsey

5

0

0

5

0

-60

J. Ivison

5

0

0

5

0

-62

GROUP D

Player

Played

Won

Drawn

Lost

Points

Shots

B. Richards

5

5

0

0

10

47

P. Dunkley

5

4

0

1

8

32

J. Discombe

5

3

0

2

6

5

C. Emanuel

5

1

1

3

3

1

B. Griffiths

5

1

1

3

3

-2

J. Hockridge

5

0

0

5

0

-83

Player

Played

Won

Drawn

Lost

Points

Shots

B. Wilkins

7

7

0

0

14

96

M. Roberts

7

6

0

1

12

65

R. Griffiths

7

4

0

2

8

-12

M. Griffiths

7

3

1

3

7

-1

T. Banton

7

2

1

4

5

-6

S. Bennett

7

2

0

5

4

-29

B. Bonnell

7

2

0

5

4

-59

B. Lewis

7

1

0

6

2

-24



Knockout Stage

Wed 9th Sept

2.00pm

Alan Thomas

Alan Bowen

QF1


Played in advance

Bob Murawski

David Bennett

QF2


4.00pm

Byron Wilkins

Peter Dunkley

QF3

Martyn Roberts

Brian Richards

QF4

Wed 16th Sept

1.00 pm

Alan Bowen

Bob Murawski

SF1

Peter Dunkley

Brian Richatds

SF2

4.00pm

Alan Bowen

Brian Richards

Final

WINNER

Alan Bowen